آسمان شب کویرهای ایران

آسمان شب کویرهای ایران

کویرها، از جمله جذاب‌ترین مناطق ایران محسوب می‎شوند و طرفداران زیادی دارند. سفر به مناطق کویری تنها به تماشای رمل‌های شنی و تفریحاتی چون آفرود، شترسواری و ... ختم نمی‌شود، بلکه جذابیت‌های دیگری نیز دارد.کویرهای ایران بهترین مکان برای رصد ستارگان به شمار می‎آیند. از این رو، بسیاری از دانشمندان و علاقه‎مندان به نجوم، این مناطق را برای تماشای کهکشان و پدیده‌های زیبایی چون شهاب‌باران انتخاب می‌کنند. در این مقاله در مورد آسمان شب کویرهای ایران صحبت می‎کنیم و به معرفی بهترین کویرهای ایران برای رصد ستارگان می‎پردازیم. با ما همراه باشید.

آسمان شب کویرهای ایران

تماشای آسمان تاریک با میلیون‌ها ستاره، یکی از رویایی‌ترین صحنه‌هایی است که می‌توانید ببینید. دیدن این تصویر در محیط شهری ممکن نیست. وجود نورهای مصنوعی مانند چراغ خیابان‌ها، روشنایی خانه‌ها و حتی نورهای طبیعی مانند نور ماه، از جمله مواردی هستند که مانع از تماشای زیبایی حیرت‌انگیز کهکشان می‌شوند. به این موارد، آلودگی هوای شهری و گرد و غبار را نیز اضافه کنید.

مناطق مختلفی در ایران وجود دارد که می‌توانید زیبایی حیرت‌انگیز آسمان شب را در آن تماشا کنید. کافیست کمی از محیط شهری فاصله بگیرید و به دامان طبیعت پناه ببرید. یکی از بهترین مکان‌هایی که می‎توانید میلیون‌ها ستاره را در کنار هم داشته باشید، آسمان شب کویرهای ایران است. کویر سه قلعه،  کویر متین‌آباد، کویر مرنجاب، کویر مصر و ... از جمله کویرهای ایران هستند که برای تماشای کهکشان راه شیری و رصد ستارگان پیشنهاد می‌شوند.

اغلب کویرهای ایران در بخش مرکزی کشورمان قرار دارند. می‌توانید نزدیک‌ترین کویر به استان محل سکونت خود را انتخاب کنید و یک سفر کوتاه به این منطقه داشته باشید. در این صورت این فرصت را دارید که یک شب را در کویر بگذرانید و زیر آسمانی پر از ستاره، شب را به صبح برسانید.

کویر سه قلعه

سه قلعه را می‌توان یکی از بهترین مناطق برای تماشای آسمان شب کویرهای ایران معرفی کرد. کویر سه قلعه عنوان پنجمین آسمان تاریک جهان را به خود اختصاص داده و تاریک‌ترین آسمان در خاورمیانه را دارا می‌باشد. این کویر در استان خراسان جنوبی قرار دارد و یکی از سایت‌های گردشگری نجومی در ایران و جهان محسوب می‎شود. سه قلعه تعداد شب‌های صاف زیادی دارد و به همین دلیل برای رصد ستارگان و پدیده‌های مهم آسمانی مورد توجه منجمین قرار می‎گیرد.

کویر متین‌آباد

متین‌آباد یکی از روستاهای شهرستان نطنز در استان اصفهان است. کویر متین‌آباد در نزدیکی دو شهر اصفهان و تهران قرار دارد و یکی از بهترین مکان‎ها برای رصد ستارگان در آسمان شب کویرهای ایران محسوب می‎شود. گردشگران و گروه‌های نجومی که به این کویر سفر می‎کنند می‎توانند در اکو کمپ متین‌آباد اقامت داشته باشند و بدون آسیب رساندن به طبیعت، از زیبایی‌های این کویر منحصربفرد لذت ببرند.  اکو کمپ متین‌آباد امکانات رفاهی و خدماتی خوبی دارد و برای اقامت گروه‎های نجومی پیشنهاد می‎شود. علاقه‌مندان می‌توانند کار با تلسکوپ را زیر نظر کارشناس یاد بگیرند و به تماشای آسمان بنشینند. 

کویر مرنجاب

مرنجاب، یکی از معروف‌ترین کویرهای ایران است که برای تماشای آسمان شب پیشنهاد می‎شود. این کویر در مسیر قم به کاشان قرار دارد و به علت نزدیکی به تهران، مورد استقبال گردشگران قرار می‎گیرد. اگر به نجوم و رصد ستارگان علاقه‌مندید، می‎توانید کویر مرنجاب را برای سفر انتخاب نمایید. کافیست تجهیزات مورد نیاز را بر دارید و در عرض چند ساعت خود را به کویر مرنجاب برسانید. کویر مرنجاب امکانات رفاهی خوبی دارد و دارای چندین اقامت‌گاه برای پذیرایی از گردشگران می‎باشد. 

کویر مصر

کویر مصر، یکی دیگر از مکان‌هایی است که برای تماشای آسمان شب کویرهای ایران پیشنهاد می‎شود. این کویر در استان اصفهان، شهرستان خور و بیابانک و در روستایی با نام مصر واقع شده است. اگر اهل اصفهان، کاشان، یزد یا خراسان جنوبی هستید، فاصله زیادی با این کویر ندارید. می‌توانید لوازم موردنیازتان را بردارید و در کوتاه‌ترین زمان ممکن خود را به یکی از زیباترین کویرهای ایران برسانید. در این صورت، این فرصت را دارید که به رصد ستارگان بپردازید و از تماشای آسمان شب کویر لذت ببرید. بسیاری از علاقه‌مندان به نجوم، کویر مصر را یکی از بهترین کویرهای ایران برای رصد ستارگان می‎‌دانند و تورهای نجوم خود را در این کویر برگزار می‌کنند.

نظرات

نظری برای این مطلب درج نشده

ارسال نظر